ZS1

Oferta na rok szkolny 2019/2020 - kliknij TUTAJ. Zapraszamy do "Czerwoniaka" !

Dzień Patrona – generała Stefana Roweckiego „Grota” 

W dniu 2 kwietnia odbył się w naszej szkole piękny, pełen patriotycznych treści apel poświęcony patronowi – generałowi Stefanowi Roweckiemu ps. „Grot”.

W tym roku został on połączony z uroczystością przekazania społeczności szkolnej sztandaru Zambrowskiego Obwodu Armii Krajowej. Uczestniczyli w niej kombatanci: kapitan Stanisław Jaworowski, podporucznik Mieczysław Zaniewski, kapitan Franciszek Polak i kapral Tadeusz Nowowiejski, Starosta Powiatu Zambrowskiego, Pan Stanisław Ożlański, Przewodniczący Rady Powiatu Zambrowskiego, Pan Zbigniew Jach, Przewodniczący Komisji Oświaty przy Radzie Powiatu, Pan Krzysztof Czajkowski, Prezes Zarządu BS Zambrów, Pani Zenona Zalewska, oraz Dyrektorzy placówek oświatowych.

Zaproszeni na te ważne nie tylko dla uczniów i nauczycieli wydarzenie mieli okazję obejrzeć i wysłuchać montażu słowno – muzycznego, w którym wykorzystano fragmenty filmów dokumentalnych poświęconych Stefanowi Roweckiemu i Armii Krajowej oraz polskie pieśni patriotyczne, wykonane na scenie przez Julię Dąbrowską, Julię Tyszko, Wiktorię Chajęcką i Szkolny Chór, nad którym opiekę sprawuje siostra Laura.

W drugiej części uroczystości głos zabrał Pan Tadeusz Nowowiejski, członek nadzwyczajny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który przedstawił historię sztandaru, niemego „świadka” wielu poruszających wydarzeń. Natomiast Pani Bogusława Wiśniewska zapoznała wszystkich zgromadzonych z realizowanym przez Szkolny Klub Wolontariatu „Silni Razem” projektem: „Zachować pamięć. Świadkowie historii – żołnierze AK Obwodu Zambrów”.

Apel ten stał się ważną lekcją historii, którą można było poczuć dzięki obecności kombatantów. To właśnie im dedykowano tę uroczystość, aby podziękować, w imieniu wszystkich powojennych pokoleń Polaków, za wolność, którą wywalczyli nierzadko przelewając swą krew.

Dziękuję bardzo siostrze Laurze, która poprowadziła część muzyczną, oraz księdzu Grzegorzowi, którego pomoc przy przygotowaniu nagłośnienia okazała się bezcenna. Szczególne podziękowania kieruję w stronę uczniów: Narratorów – Jakuba Zubkiewicza i Klaudii Murawskiej, cudownych śpiewaczek: Julii Tyszko, Julii Dąbrowskiej, Wiktorii Chajęckiej, całego Szkolnego Chóru, Aleksandry Pstrągowskiej – recytatorki wiersza Czesława Miłosza, i dziewcząt, które przygotowały dekoracje pod kierunkiem Pani Anny Łuniewskiej – Kochańskiej. Po raz kolejny potwierdziło się, że mamy wspaniałą młodzież, na której można polegać.

 

Krzysztof Krajewski